Seizoen 2025 boordevol nieuwigheden

Na de renovaties en de heraanleg van de hele site was het al beloofd: nu het Provinciaal Streekcentrum Huysmanhoeve blinkt als nooit te voren, wordt hard gewerkt aan de verdere uitbouw van de activiteiten en het permanente aanbod. Dat werpt al in 2025 zijn vruchten af. Het nieuwe programma is officieel voorgesteld op een persconferentie.

De Huysmanhoeve opent het nieuwe seizoen op 1 april. Het eerste event is al op 6 april met de Seizoensopener. Je kan dan op groot scherm de Ronde van Vlaanderen volgen. Buiten wordt het startschot gegeven voor een collectie vogelverschrikkers waarbij bezoekers uitgedaagd worden om de komende maanden een vogelverschrikker te maken en binnen te brengen. Op 6 april kunnen kinderen alvast een mini-vogelverschrikker in elkaar knutselen. Voorts is er ook kindergrime en interactief poppentheater.

Gloednieuw: landbouwexpo

Op 6 april openen drie tentoonstellingen. De eerste is een expo die permanent op de Huysmanhoeve blijft. Gedeputeerde van Landbouw en Platteland Joke Schauvliege: “Onder impuls van de Provincie Oost-Vlaanderen is in de voormalige Koestal een tentoonstelling opgebouwd rond de geschiedenis van de landbouw: vroeger, heden en toekomst. Tussen de eerste menselijke nederzettingen zo’n 10.000 jaar geleden en de moderne landbouw van vandaag ligt een hele geschiedenis. Vooral de afgelopen 200 jaar is de landbouw sterk geëvolueerd. In deze expo ontdekken bezoekers hoe en waarom dat gebeurd is. Voorts biedt de expo een blik op de toekomst.”

Een tijdlijn met de recente geschiedenis van landbouw in Vlaanderen loopt als een ruggengraat door de expo die opgedeeld is in vijf thema’s. Bezoekers leren er ook hoe er op de Huysmanhoeve aan vooruitstrevende landbouw werd gedaan. In de expo zijn oude objecten uit de landbouwcollectie van de KVVV Eeklo opgenomen. Verdiepende informatie bij de thema’s vinden bezoekers via een tour in de Erfgoedapp, hiervoor heeft het Plattelandscentrum tablets ter beschikking die bezoekers kunnen lenen bij het Toeristisch infokantoor.

Bij de landbouwexpo hoort een kinderparcours en een luisterroute op de buitenterreinen van de Huysmanhoeve. De expo is gratis te bezoeken tijdens de openingsuren. Scholen die de expo willen bezoeken, maken vooraf een afspraak.

Koers

De twee andere expo’s die openen op 6 april zijn tijdelijk. Voor beide wordt een beroep gedaan op KVVV Eeklo en sportkenner Mark Van Hamme uit wiens uitgebreide wielercollectie een mooi aanbod is geselecteerd.

De expo “Vlaanderens Mooiste” zoomt in op de Ronde van Vlaanderen met onder meer 15 portretten van iconische winnaars, truien van Rondewinnaars en oude affiches. Uiteraard is er aandacht voor de Rondewinnaars uit Eeklo: Noël Foré en Roger De Vlaeminck.

De expo “Kermiskoersen in het Meetjesland” doet je de gloriejaren van de kermiskoersen herbeleven. De allereerste kermiskoersen vonden plaats in het Meetjesland op het einde van de 19de eeuw. Mark Van Hamme: “Lange tijd waren er grote namen die aan de start stonden. Eddy Merckx reed kermiskoersen in Sint-Laureins, Eeklo en Aalter. Veel renners hebben de stiel geleerd tijdens de kermiskoersen.” Ontdek de vedetten van toen, de bekende kermiscoureurs uit het Meetjesland, beklijvende foto’s, wielertruien, worstenhelmen en anekdotes.

De twee wielerexpo’s zijn gratis te bezoeken van 6 april tot 4 mei tijdens de openingsuren.

Veldfeest

De vaste waarden, grote publiekstrekkers als de Plantenmarkt, de Ambachtenmarkt en Open Monumentendag, worden aangevuld met nieuwe events. Zo zet het Veldfeest op 20 juli in de kijker dat de afgelopen jaren is geïnvesteerd in de velden rond de Huysmanhoeve met een eigen pluktuin, een groentetuin en een grote serre. Tijdens het Veldfeest zal er gelegenheid zijn om mee te genieten van die oogst en zijn er activiteiten en live muziek op het veld en in de boomgaard.

Krulbolbaan en erfgoeddag

De krulbolbaan achter de varkensstal is verdwenen. Momenteel wordt een nieuwe krulbolbaan aangelegd dichter bij het Streekcafé. De nieuwe baan wordt ingehuldigd tijdens Erfgoeddag op 27 april. Je zal er een initiatie krulbollen kunnen volgen. Die dag staat ook de collectie volksspelen in de kijker en zijn er tal van andere spelletjes waaraan bezoekers gratis kunnen deelnemen. Bovendien is er een kinderkoers en een wedstrijd surplacen voor fietsers met een goed evenwicht.

Wie deze Meetjeslandse volkssport op een andere dag wil uitproberen, kan tijdens de openingsdagen gratis krulbollen ontlenen.

Poëzieroute

Op 4 mei opent nog iets nieuws. De 12 poëziekapelletjes van weleer zijn in ere hersteld en krijgen een nieuwe plaats langs een wandelparcours van 1,5 kilometer. In elke kapel komt een gedicht. Hiervoor is er een samenwerking met cultuurvereniging Poemtata die gedichten selecteert van de laureaten van hun poëziewedstrijd. Tijdens de inhuldiging op 4 mei kan je meestappen met een gids. Dichter Christophe Vekeman draagt gedichten voor. Deelnemen is gratis, maar je schrijft wel vooraf in via deze link.

Verbinding

In 2025 zet Plattelandscentrum Meetjesland, dat de Huysmanhoeve beheert, meer dan ooit in op samenwerking en verbinding. De hoeve is een plek waar buurtwerking en organisaties uit het Meetjesland welkom zijn om creatieve ideeën uit te werken. N9 organiseert opnieuw zijn zomerconcerten op de hoeve. Coöperatie Volterra herneemt zijn Zonnewindfeest, een feest rond duurzaamheid. Er zijn ook nieuwe initiatieven. Dit jaar komt Diep tweemaal langs voor een festival. Toneel Hermelijn organiseert enkele dagen het openluchttheater ‘Stee Huysman’ en theatermaker Lucas Derycke koos de Huysmanhoeve als uitvalsbasis voor zijn re-enactment rond de Tweede Wereldoorlog.

Check hier de hele kalender met alle expo's, workshops en events in 2025
Terug naar boven